LUKÁŠ HOLÁSEK

Fotolovy Lukáš Holásek

Kulíky na hnoji

Krátke ohliadnutie za vznikom nečakaných záberov v jedno prázdninové ráno…

Do nočného ticha sa ozvala melódia budíka, hodiny ukazujú približne 2:15 v noci a ja sa horko ťažko dvíham z postele. Prvých 5 minút je najťažších, potom to už ide. Rýchle raňajky, návšteva kúpelne a už aj sadám na bicykel a vyrážam v ústrety nočnej tme. Cesta ubieha pomerne rýchlo, mám to z kopca a tak sa každou minútou blížim k svojmu cieľu – neveľkému rybníku kde som už minulé ráno fotil loviace volavky. Tento krát ma však na mieste čaká nepríjemné sklamanie, prechádzam úzkou cestičkou v rákosí a v svite baterky rozoznávam postavu človeka. Nálada sa mi rázom zmenila – rybár, z fotenia nič nebude. Prehadzujeme doslova pár slov, zisťujem to čo mi je už aj tak viac menej jasné, prišiel sem chytať ryby. Vraciam sa odkiaľ som prišiel, s pár nadávkami v ústach. Rozmýšľam čo teraz, domov snáď nejdem je predsa ešte noc. Kúsok odtiaľto je jedno menšie jazierko, nemám čo stratiť a vyrážam sa naň pozrieť. Po chvíľke však zisťujem že ani tu z fotenia nebude nič, musel by som so sebou mať statív… Znechutený z toho všetkého som sa už nešiel o nič pokúšať, zložil som batoh, vybral z neho banán a horalku a rozhodol sa počkať na svetlo, potom sa uvidí…

Ako som tak čakal započul som od neďalekého hnojiska známe zvuky: Ťiúú, ťiúúú, ťiúúú….Kulíky ! A vyzerá to že ich tam je celkom dosť ! Vybavujú sa mi spomienky na minuloročné fotenie na Váhu kde som s nimi strávil istý čas. Idem teda na miesto a bez očakávania nejakého slušného výsledku na zem rokladám karimatku spolu s maskovaním a fotoaparátom, možno sa ukážu. Nehnute čakám, po pravej ruke mám veľkú kopu kravského hnoja, po ľavej zasa igelitom prikrytú senáž. Zvláštna, nie príliš vábna vôňa :-) Tma sa postupne mení na šero, svetlo pomaly pribúda. Na moje prekvapenie sa na druhej strane objavuje skupinka kulíkov, dokonca to vyzerá že sa ku mne približujú. Netrvá dlho a ozve sa prvé klapanie závierky. Nadstavenia zatiaľ nie sú aké by som si predstavoval a tak sa uspokojujem aspoň s dokumentačnými fotkami na vysoké ISO…

Keď sa ale po zhruba pol hodine objavuje na burine v pozadí krásne jemné svetlo začína vo mne iskriť malá iskrička nádeje a adrenalín v krvi rýchlo stúpať.

Že by nakoniec dnešok nedopadol tak hrozne ako sa zdalo ?

Áno! o minútku neskôr sa už celé moje okolie kúpe v nádhernom rannom svetle a kulíky sú mi stále na blízku.

Rýchlo pobehujú okolo mňa a hľadajú čo by mohli zozobnúť, dokonca sa k nim pridáva niekoľko mláďať trasochvostov.

Moja prítomnosť im zjavne neprekáža a bez problémov sa približujú až na vzdialenosť kde už môj objektív nie je schopný zaostriť, dokonca ešte bližšie. Odkláňam teda oko od hľadáčika a pozorujem niektoré z nich na vzdialenosť asi 1,5 metra.

Možností kam natočiť objektív je toľko, že miestami nestíham. Po chvíľke dokonca foťák prestáva reagovať, na display-i zisťujem že je CF karta plná a tak letmo premazávam zábery zo skorého rána a pokračujem ďalej.

Ako sa slnko dostáva vyššie nad obzor začína klesať aj aktivita kulíkov, záberov už mám ale viac než dosť a tak ich ešte malú chvíľu len tak pozorujem.

Tak sa teda ráno ktoré začalo strašne nakoniec zmenilo na perfektné, možno ako malá odmena, alebo som bol len v správny čas na správnom mieste, neviem. Tak či tak, domov som odchádzal spokojný. Veď s fotkami kulíkov z týchto miest som absolútne nerátal.

Plán na následujúce ráno bol už jasný, o mieste som dal vedieť aj kamošovi a vyrazili sme spoločne. Síce to už nebolo tak akčné ako prvý krát, no nakoniec sme si predsa len nejakú fotku domov odviezli.

Na záver tradične pohľad na miesto a jedna fotka ako vyzeralo naše maskovanie.

6 Comments

 1. Krásné fotky kulíků… a zajímavé články, dávám do oblíbených a budu určitě sledovat

 2. Ahoj Lukáš, tak som aj ja zavítal pozrieť čo máš nové,a tento článok sa mi fakt moc páčil a fotky sú super.Maj sa a prajem dobré svetlo… Michal

 3. pekné fotky, veľmi

 4. pekný článok a super fotky!!

 5. Karel Smilek

  8. júla 2013 at 9:19

  Povedené fotky Lukáši!

 6. Ahoj Lukáši,
  moc pěkné fotky. Stálo to určitě za to. Nejvíc se mi líbí ta osmá zhora

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude publikovaná

*

© 2015-2021 LUKÁŠ HOLÁSEK