Keď som pred pár rokmi písal svoj prvý článok o fotení dravcov nebol som s výsledkom úplne spokojný, na druhej strane to ale nebol najhorší začiatok. Dúfal som, že ak sa k tomu opäť raz dostanem bude to už konečne stáť za to. No, istý čas uplynul, k napísaniu ďalšieho článku už som sa síce dopracoval ale keď porovnám ako fotenie dopadlo vtedy a teraz, mal som nakoniec asi väčší úspech pri mojom prvom pokuse a takéto fotenie…

» Ten sa odohrával počas zimy na prelome rokov 2012/2013. Všetko vychádzalo ako malo – mal som kryt na dobrom mieste, výbornú aktivitu vtákov pred krytom (podarilo sa mi mať na mieste 7 myšiakov naraz) a dokonca aj dostatok snehu ktorý je podľa mňa pre celú vec kľúčový. Na fotenie som mal ale málo času, celý týždeň som trávil v škole a dostať sa von sa mi darilo len počas víkendov, navyše som nemal šťastie na dobré svetlo.

Najnovšie fotografie  Myšiak lesný (Buteo buteo) - (f/8, 1/125s, ISO 200)  Myšiak lesný (Buteo buteo) - (f/5.6, 1/250s, ISO 100)  Myšiak lesný (Buteo buteo) - (f/5.6, 1/320s, ISO 100)    Myšiak lesný (Buteo buteo) - (f/6.3, 1/640s, ISO 200)

» Následujúcu zimu som strávil na rovnakom mieste, kryt som v lete o niečo vylepšil a tiež som už mal nejaké skúsenosti o tom na čo si dať pozor a pod. Vyzeralo to že všetko pôjde ako má, ostávalo počkať na sneh – tu ale prišla nečakaná zrada, ten sa za celú zimu ukázal len na pár dní, tak teda dopadlo aj moje fotenie, v kryte som bol asi 3-4 krát.

IMG_1961   IMG_2142   IMG_2038

» Leto opäť ubehlo a ja som si uvedomil že som neurobil nič preto, aby som to s dravcami mohol znova skúsiť. Celé okolie krytu zarástlo vysokou trávou a na kosenie už bolo neskoro, nevyzeralo by to dobre. Napadlo mi teda na rýchlo zmeniť miesto a tak som v neskorú jeseň za pár dní dokončoval nový kryt na opačnej strane lesa. Potom čo napadol sneh, začal som ku krytu nosiť mäso. Bolo to ale dosť sporadické, keďže som sa venoval hlavne foteniu spevavcov pri kŕmitku. Väčšinou mi ho zrejme odniesla líška a tak vtáky o návnade možno ani nevedeli, preto sa mi minulý rok nepodarilo dostať nič  “ na dostrel “.

No a teraz ?… Konečne som mal po škole a času na rozdávanie, kryt na novom mieste vydržal a tak som sa ešte v lete vybral trocha upraviť okolie krovinorezom. Neskôr som pridal odsadací konár a bolo hotovo. S kŕmením som začal už niekedy v novembri, očakávania boli veľké, a ako už názov napovedá, realita trochu iná…

IMG_3191

Nemusíte sa ale báť, nechcem si tu vylievať srdce o tom ako mi nevychádzalo to čo som si predstavoval, to nemá byť cieľom tohto článku :-) Ostatne, k foteniu zvierat to patrí a nie je to žiadna novinka. Tiež som mohol dopadnúť aj horšie a byť bez jedinej fotky. Skôr ide o krátke ohliadnutie sa do minulosti v úvode, a zhrnutie toho ako to dopadlo tento krát – v následujúcich riadkoch…

Práve to, ako podivne táto zima prebiehala, ma priviedlo k tomu napísať tento článok. Je venovaný hlavne dravcom, no do počtu to fotky sojok a strák asi ľahko prebijú. Prekvapilo ma ako nepravidelne sa myšiaky objavovali. Často sa mi stalo že len posedávali po okolí a o návnadu nejavili žiaden záujem, a hlavne boli len dva. Zo začiatku som to pripisoval teplému počasiu, ktoré počas zimy opäť raz pretrvávalo. Zmena k lepšiemu však neprišla ani po príchode mrazov na ktoré som nedočkavo čakal dlhšiu dobu.

IMG_3576
IMG_3608

IMG_5261

Ak už som mal šťastie a predsa len sa rozhodli zosadnúť na zem alebo aspoň pripravený suchý konár, bolo to vždy v čase obeda kedy bolo svetlo najhoršie, často krát som preto fotky mazal rovno na mieste.

IMG_4030

IMG_3018

Našťastie aspoň sojky sa nenechali prehovárať a poskakovali pred krytom takmer vždy. Ich typické škriekanie často krát striedalo napodobňovanie volania myšiakov. Išlo im to tak dobre, že som niekedy nalepený k hľadáčiku čakal na prílet niečoho podstatne väčšieho ako sa nakoniec ukázalo. Čas od času sa k nim pridalo aj zopár strák a tak som si ich fotením aspoň krátil čas počas čakania v kryte.

IMG_4314

IMG_4279

IMG_4093

IMG_5254

IMG_5223

Na začiatku, počas zimy v roku 2013 som v kryte pri myšiakoch strávil približne 110 hodín. Teraz som si to už síce nepočítal, no toto číslo som hravo prekročil. To hlavne vďaka skúškovému a tomu, že som sa na väčšinu skúšok do školy mohol učiť priamo na mieste. O to viac ma frustrovalo, aké boli výsledky… teda tie fotografické, nie v škole :-D

Dávnejšie som tvrdil, že miesto na takéto fotenie stačí vyberať bez ohľadu na výskyt myšiakov či iných dravcov v okolí. Z časti je to pravda, asi všade sa skôr či neskôr niečo ukáže, dôkazom toho je možno práve miesto na akom som fotil tento rok. Tvrdenia sa už ale tak nedržím, určite stojí za to zvážiť pri výbere miesta aj to, koľko toho lieta na okolí. A tým je to ešte tvrdší oriešok, nájsť totiž lokalitu kde je dostatočný kľud, vhodný uhol a pozadie, pekné prostredie, dobré svetlo no a nakoniec aj dostatok aktérov pre celú vec sa občas javí ako nemožné. Kto si to vyskúšal a nežije zrovna v dedinke pod horou, vie o čom hovorím.

Tak a pomaly mi došli fotky ktoré som vám chcel ukázať…

Takto vyzeral môj kryt pri újedisku, do prostredia zapadol celkom dobre, no ani to napríklad nestačilo na to, aby sa na návnadu prišli pozrieť aj krkavce ktoré sa vždy ozývali v okolí. Sú natoľko inteligentné a všímavé, že im asi vadil trčiaci objektív, inak si to vysvetliť neviem. Výrobu jeho atrapy som však vždy odkladal, na budúce už ju rozhodne použijem.