LUKÁŠ HOLÁSEK

Fotolovy Lukáš Holásek

Môj pohľad na žáner „Wildlife“

Prvý krát píšem článok z trochu iného súdka ako obvykle. Hlavne preto, že čas od času na internete zachytím ohnivé diskusie práve na túto tému. Je to len zhrnutie môjho pohľadu na celú vec, preto chápem že s ním nie každý bude súhlasiť.

Čítať ďalej

Jazvec – nepolapiteľný duch noci

Možno sa Vám bude zdať názov článku priveľmi poetický, no plne vystihuje moje skúsenosti a pokusy dostať toto zaujímavé zviera pred objektív. Jednoducho sa mi to do teraz nikdy nepodarilo. Karta sa konečne obrátila až tento rok…

Čítať ďalej

Denník srnčej ruje

O srnčej ruji som tu už pár krát písal, preto som tento rok neplánoval pridávať ďalší článok na rovnakú tému s podobným, ak nie rovnakým názvom.  Neskôr mi však napadlo urobiť to inak a nepublikovať všetko naraz až s odstupom času. Naopak, chcem článok využiť ako denník ktorý budem môcť ihneď aktualizovať a dopĺňať aspoň o dokumentačné fotky priamo z terénu. V najbližších dňoch tu teda môžete nájsť zábery a krátky komentár ich vzniku za krátko po návrate domov. Samozrejme, ak vôbec nejaké budú :-)

Čítať ďalej

Život pod oknom

Pre pozorovanie prírody občas človek vážne nemusí chodiť ďaleko. Mne stačilo pozrieť z okna pod ktorým nám túto jar zahniezdil párik muchárov sivých – vtáčik ktorého presné meno som pri  prvom pohľade ani nepoznal.

Čítať ďalej

Na okraji poľa

Určite poznáte aj Vy ten pocit úľavy potom, čo sa zbavíte nejakých povinností. Presne takáto pohoda u mňa prišla po poslednej skúške v škole. I keď som výsledok ešte nepoznal, predsa len už som bol kľudnejší a konečne si to mohol vonku naplno užívať. Keďže už som k žiadnej fotke opäť nejaký ten čas nenapísal žiaden príbeh, rozhodol som sa to napraviť práve pri nečakanom strete s diviačou rodinkou.

Čítať ďalej

Ako sme si s kuvičkom potykali

Fotiť u niekoho na pozvanie nemám zrovna v obľube, keď som však nedávno dostal od Michala Stoklasu možnosť ísť si vyskúšať odfotiť najmenšiu európsku sovičku povedal som si prečo nie, zároveň som tak mohol spoznať nových ľudí s rovnakou záľubou, slovo teda dalo slovo a výlet na Oravu mohol začať…

Čítať ďalej

Večer s medveďom

Nie je tomu tak dávno, čo som počas minuloročnej jelenej ruje stretol svojho prvého medveďa. Pamätám si akú obrovskú radosť som vtedy mal a tiež pohľad, ktorý mi medvedica na krátky čas venovala než pokračovala ďalej svojou cestou spolu s mláďaťom. Od tej doby som túžil stretnúť medveďa opäť, netušil som však že sa mi to podarí tak nečakane a rýchlo, ako tomu nakoniec bolo.

Čítať ďalej

Nečakaná návšteva

Ako pre mnoho iných ľudí, aj pre mňa sú vtáky hlavne symbolom slobody a krásy. Pokiaľ však ide o tie dravé, rozhodne im patrí aj prívlastok majestátnosti a určitej osobnosti. Naplno si to človek uvedomí hlavne v ich tesnej blízkosti. 

Čítať ďalej

O nich, bez nich

Keď som pred pár rokmi písal svoj prvý článok o fotení dravcov nebol som s výsledkom úplne spokojný, na druhej strane to ale nebol najhorší začiatok. Dúfal som, že ak sa k tomu opäť raz dostanem bude to už konečne stáť za to. No, istý čas uplynul, k napísaniu ďalšieho článku už som sa síce dopracoval ale keď porovnám ako fotenie dopadlo vtedy a teraz, mal som nakoniec asi väčší úspech pri mojom prvom pokuse a takéto fotenie…

Čítať ďalej

Srnčia ruja 2015

Ako tak pozerám na svoju stránku posledný článok som pridal pred viac než rokom, a tak je myslím si vhodná chvíľa po čase opäť niečo napísať a priblížiť tak vznik niektorých záberov. Názov článku som asi nevybral veľmi poetický a tak je zrejme každému jasné o čo pôjde. Všetko som sa rozhodol opísať akýmsi spätným pohľadom do zápiskov z denníka, teda presnejšie z mobilu, kam som si v krátkosti značil jednotlivé dni v teréne počas ruje. Toľko teda na úvod, nebudem už zbytočne odbáčať od témy a tu je môj pohľad na tohtoročný čas srnčej lásky…

Čítať ďalej

« Older posts

© 2015-2022 LUKÁŠ HOLÁSEK